Priprema za polaganje IELTS

Ovaj ispit je osmišljen tako kandidati steknu sposobnost komuniciranja na engleskom jeziku, do nivoa koji im je neophodan da studiraju ili rade na područjima gde se koristi engleski jezik.Vrlo često se stavlja kao preduslov za dobijanje boravišne ili radne vize.
IELTS može biti u dva vida – Akademski i Opšti, prvi je pogodniji za kandidate koji se spremaju da nastave školovanje na engleskom jeziku ili koji planiraju da dobiju zvaničnu potvrdu o svojoj profesiji. Dok je Opšti ispit pogodniji za kandidate koji planiraju da steknu radno iskustvo, kao i u svrhe iseljenja odnosno dobijanja viza.
IELTS je priznat od strane univerziteta i poslodavaca u mnogim zemljama, uključujući i Australiju, Kanadu, Irsku, Novi Zeland, Ujedinjeno Kraljevstvo i Ameriku. Takođe je priznat od strane zvaničnih organa, imigracionih vlasti i drugih vladinih organizacija.

Validnost testa je dve godine.Kandidati se boduju na skali od 0-9 bodova i samim tim broj bodova određuje nivo.

Testovi:

Preliminary English Tset(PET) koji odgovara nivou B1 i rade ga uglavnom deca školskog uzrasta

First Certificate in English(FCE) koji odgovara nivou B2 i najčešće se radi u uzrastu od 15 do 22 godine

Certificate of Advanced English(CAE) koji odgovara nivou C1

Certificate of Proficiency in English(CPE) koji odgovara nivou C2

IELTS test se sastoji iz četiri dela i traje 2 sata i 45 minuta:

  • Listening: 30 minutes (plus 10 minutes' transfer time)
  • Reading: 60 minutes
  • Writing: 60 minutes
  • Speaking: 11–14 minutes
Priprema za polaganje IELTS